Odsłony: 1040

System ERP jako kryterium czysto biznesowe

Przedsiębiorstwa decydują się na zintegrowane oprogramowanie ERP, ponieważ widzą w tym biznes.

 

Patrząc z perspektywy roku 2011, widać wyraźną różnicę na rynku przedsiębiorstw w zapotrzebowaniu na aplikacje biznesowe. Lata kryzysu, które w ostatnich latach były bardzo wyraziste znacznie spowolniły rynek IT, również w zakresie systemów ERP. Te które się wstrzymały, ponownie wracają z realizacją zinformatyzowania przedsiębiorstwa, robią to jednak bardzo skrupulatnie.

Obecnie firmy bardzo rzadko wybierają system ERP po raz pierwszy, są już zazwyczaj bogatsi o doświadczenia, zarówno te pozytywne jak i te negatywne. A wybierając system ERP decydują się wyłącznie ze względów biznesowych. Kupno oprogramowania ERP to przemyślana inwestycja, która po określonym czasie musi przynieść zysk firmie. Nikt nie zdecyduje się n kupno systemu informatycznego nie wiedząc czy taka inwestycja się zwróci. Większość producentów oprogramowania posiada swoje systemy ukierunkowane branżowo. Tendencja ta prowadzi do wprowadzania coraz to nowszych rozwiązań w kreślonej branży, tak aby wyprzedzić konkurencje.

Kierunek, który w ostatnich lata mocno się zarysował to usługi. Dotyczy to zarówno firm usługowych, jak i produkcyjnych "zmuszonych" do świadczenia usług. W firmach nacisk kładziony na wspomaganie zintegrowanymi systemami informatycznymi sterowania procesami przenosi się w kierunku mniej ustrukturyzowanym bazodanowo procesami świadczenia usług. W oprogramowaniu biznesowym przekłada się to na serwisy internetowe świadczonych usług oraz nadzorowanie wewnętrznych procesów za pomocą narzędzi workflow.