Odsłony: 752

Technologia dąży do łączności

W świecie technologii wyraźnie da się odczuć, iż kierunkiem rozwoju nowych tworów jest łączność.

Patrząc na przestrzeni ostatnich lat technologia zmieniła się diametralnie. Początek XXI wieku, czyli wcale nie tak dawno temu powstawały urządzenia, które w większości pracowały samodzielnie, nie były nastawione na żadną formę łączności. Wyjątkiem może być przykład telefonów komórkowych, które praktycznie od zawsze były nastawione na komunikację. Najpierw była to łączność kablowa, później podczerwień, bluetooth, do obecnych samrtfonów, z których aż roi się od funkcji do łączenia się z telefonami, systemami, czy innymi produktami.

Kolejnym przykładem łączności są obecne systemy do zarządzania zasobami w przedsiębiorstwach. Wracając się kilka lat wstecz, mało która firma posiadała systemy informatyczne do zarządzania produkcją czy finansami w firmie. Obecnie mała która firma działa bez jakiegokolwiek oprogramowania informatycznego.

System ERP jest idealnym przykładem łączności. Sam System jest niejako programem komunikującym się. System składa się z jednostki centralnej i modułów. Pomiędzy tą jednostką a modułami musi być komunikacja (płynność informacji). Dlatego System ten jest idealnie nadający się dla przedsiębiorstw - program zbiera informacje z każdego modułu w czasie rzeczywistym. ERP potrafi dopasować się do każdego charakteru pracy, a z drugiej strony firma może dobrać sobie odpowiednie dla siebie moduły systemowe. Ponadto Systemy ERP łączą się z innymi systemami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwach, takich jak:

Pakety biurowe (MS Office), systemy do zarządzania relacjami z klientem (CRM), pocztą internetową, jak i telefonami komórkowymi.

Producenci tych narzędzi wyraźnie idą w kierunku łatwej komunikacji, i tendencja ta jest coraz większa. Najlepszym przykładem są nowe smart fony, które potrafią wymieniać między sobą informacje poprzez dotknięcie się obudowami.