Odsłony: 657

Chmura może wszystko ?

Alternatywna forma dla kosztownych inwestycji związanych z infrastrukturą IT zyskuje na popularności.

 

Dla jednych jedyne rozwiązanie informatyczne, dla drugich natomiast największe „zło”. Mowa oczywiście o Cloud Computing, czy wprost mówiąc System jako usługa (SaaS – ang. Software as a Service). Zasada działania jest bardzo prosta. Dostawca systemu w chmurze posiada całą infrastrukturę oprogramowania oraz sprzętową na własnych serwerach. Natomiast klient otrzymuje dostęp do tych usług.

Pierwszą i podstawową zaletą takiej usługi jest to że użytkownik potrzebuje wyłącznie komputer z dostępem do internetu. To dlatego tak bardzo zyskuje na popularności szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie budżet jest wyznacznikiem rozwoju firmy.

Obecnie na polskim rynku usługowym oferowane są niemal wszystkie systemy, które dostępne są w formie desktopowej. Największym powodzeniem cieszą się systemy CRM do zarządzania relacjami z klientem. Bardzo popularne stają się również systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP).

Są jednak przedsiębiorstwa, do których w ogóle nie przemawia model usługowy. Głównym powodem, który wzbudza niechęć jest bezpieczeństwo danych. Jak cała idea Cloud również wszystkie dane przechowywane są poza firmą. Użytkownik nie wie co się z nimi dzieje, gdzie są przetrzymywane, kto ma do nich dostęp. I trudno nie przyznać po części racji. Bo dane przechowywane we własnej firmie zawsze będą bezpieczniejsze niż na zewnętrznych serwerach.