Odsłony: 940

Komunikacja bezprzewodowa w przemyśle

Właściwy wybór infrastruktury bezprzewodowej może przyczynić się do obniżenia kosztów wdrożenia w każdym środowisku przemysłowym.

 

Oczywistą sprawą jest, że bezprzewodowa łączność w obrębie firmy przynosi wiele korzyści. Uruchamianie sprawnej komunikacji bezprzewodowej w środowisku przemysłowym wiąże się z pewnymi trudnościami. Problem ten polega na zapewnieniu niezawodności połączenia, aby w ten sposób ustrzec się od nieplanowanych przestojów w produkcji, co dla przedsiębiorstwa mogłoby by mieć katastrofalne skutki. Kolejnym problemem jest zintegrowanie systemu łączności z systemem informatycznym będącym już w firmie.

System informatyczny łączności bezprzewodowej występuje w różnych środowiskach fizycznych i pomieszczeniowych, oraz obszar objęty łącznością jest bardzo duży, co potęguje prawidłowe rozwiązanie technologiczne.

Czynniki wpływające na wdrożenie systemu łączności bezprzewodowej:

  • skrajne temperatury
  • dominujący kierunek wiatru
  • przeszkody w postaci budynków, maszyn

komunikacja bezprzewodowa

Obecność tych czynników posiada znaczący wpływ na działanie całej łączności. Obecność maszyn, instalacji, wysokie pomieszczenia, mogą powodować występowanie martwych stref, w których nie będzie łączności. Powodzenie wdrożenia systemu bezprzewodowej łączności wymaga zrozumienia uwarunkowań środowiska przemysłowego.

Zasięg łączności bezprzewodowej w przemyśle musi zapewnić łączność w budynkach, na otwartej przestrzeni, w magazynach czy składach, a nawet poza przedsiębiorstwem. Prawidłowe wdrożenie systemu bezprzewodowej łączności wiąże się z bezpieczeństwem wymiany informacji, dodatkowymi kosztami operacyjnymi, jednak wszystkie te elementy wymiernie wpływają na usprawnienie wyników w przedsiębiorstwie.