System ERP

Odsłony: 1280

system erpEnterprise Resource Planning czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa. System ERP jest oprogramowaniem komputerowym, przeznaczonym dla przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych oraz handlowych.

Niełatwo jest opracować jednolity program, który służyłby potrzebom firmy na każdym etapie jego działalności. Zazwyczaj każdy proces w firmie posiada własny program do zarządzania, dostosowany do charakteru sekcji. Wynika z tego, iż w firmie każdy etap produkcji posiada własny system, który nie komunikuje się z innymi procesami.

System ERP jest próbą integracji wielu procesów, działających w firmie w jeden spójny system. Architektura programu opiera się o jedną bazę danych, dlatego różne moduły mogą z łatwością wymieniać między sobą informacje.

Ze względu na ogromne koszty wdrożenia systemu oraz na jego ograniczone moduły, jeszcze kilka lat temu z systemów klasy ERP korzystały tylko bardzo duże przedsiębiorstwa. Z biegiem czasu, firmy tworzące oprogramowanie ERP dostosowały swoją ofertę do małych i średnich firm, a także zaczęły wprowadzać sukcesywnie nowe moduły.

Obecne wiele firm korzysta z systemów ERP, nie tylko dlatego, że cena ich nie jest już zaporowa, lecz przede wszystkim systemy te dają wiele korzyści przedsiębiorstwom, wzrost produkcji przy jednoczesnym zmniejszeniu czasu jest dominującym czynnikiem wdrożenia systemu ERP w firmach. System ERP jest na tyle elastyczny, że można zastosować go w każdej branży.